Powody, przez które kończy się przyjaźń

Szacunek, oddanie i miłość. Gdy brakuje któregoś z tych składników, relacje osobiste ulegają pogorszeniu. Nie ma znaczenia, czy jest to związek kilkuletni, czy taki, który przez jakiś czas przebiegał bezproblemowo. Nie ma żadnych wyjątków. To właśnie na przyjaźni się dziś skupiamy i na trzech czynnikach, które są bardzo szkodliwe dla jej przetrwania.

1. Nieobecność w ważnych momentach

Przyjaźń opiera się na wzajemnym wsparciu, a to, co robią przyjaciele, to przede wszystkim dzielenie się momentami. Dzieli się złe i dobre chwile. Przyjaźń zanika, gdy człowiek odcina się od ważnych wydarzeń w życiu przyjaciela, na przykład:

Gdy związek jest zaniedbywany na co dzień;
Kiedy przestajesz dzielić się doświadczeniami, bo masz inne priorytety;
Kiedy „zapominasz” o pewnych szczegółach;
Kiedy pozwalasz, aby czas mijał i nie kontaktujesz się już z tą osobą, nawet po to, aby się przywitać itp.

Krótko mówiąc, z powodu wspomnianego wyżej braku poświęcenia. W kolejnym polecanym artykule, dowiesz się, jak znaleźć kolegę, lub koleżankę na długie lata.

2. Zdrada zaufania

Wścibstwo to kolejny pewny sposób na zakończenie związku, i to w bardzo szybkim tempie. Plotkowanie o tym, co mówi ci przyjaciel lub wykorzystywanie informacji, które posiadasz o jego życiu, aby go zranić, jest bolesne dla tej osoby, ale także dla ciebie, ponieważ tracisz kogoś wartościowego. Czasami wystarczy tylko mała plotka (złośliwa lub niewinna), aby zaufanie zostało nadszarpnięte.

3. Celowe sprawianie, by przyjaciel poczuł się źle

Strzeżcie się zazdrości i kryzysów osobistych, które nie są dobrze zarządzane. Mogą one być czystą trucizną dla związków. Wyobraź sobie, że czujesz się trochę zazdrosna, ponieważ on lub ona ma coś, czego pragniesz (urodę, dobrą pracę, przystojnego chłopaka… lub cokolwiek innego).

Jeśli używasz wszystkich tych osobistych frustracji, aby twój przyjaciel czuł się źle, skończy się to na przerwaniu przyjaźni, i słusznie. Często w takich sytuacjach przyjaciel ignoruje takie komentarze, bo rozumie twój dyskomfort, ale przyjaźń się kończy, bo złość i niemoc nie są usprawiedliwieniem dla złego traktowania ludzi, których powinniśmy kochać.

Poprzedni post Czy korepetycje są potrzebne?
Następny post Dlaczego świat potrzebuje inżynierów?