Depresja jest jednym z najczęstszych problemów psychologicznych. Jej objawy są różne – od głębokiego smutku, przez drażliwość, po problemy z jedzeniem i odpoczynkiem. Jednak nie dotyczy ona tylko osoby cierpiącej, ale również całe najbliższe otoczenie może być dotknięte przez tę chorobę. Wiedza o tym, jak członkowie rodziny mogą pomóc osobie z depresją, ma fundamentalne znaczenie w leczeniu zaburzeń depresyjnych.
Konsekwencje dla członków rodziny
Osoba z depresją cierpi z powodu choroby na co dzień. Ten obezwładniający sposób życia wpływa również na bliskie otoczenie, zwłaszcza na członków rodziny. Tutaj dowiesz się, jak rozpoznać objawy depresji, ale oprócz objawów, które pojawiają się w depresji, istnieje również kilka konsekwencji posiadania bliskiej osoby cierpiącej na tę chorobę.
- Uczucie frustracji i bezradności.
- Stany, które oscylują między neutralnością a smutkiem.
- Poczucie winy.
- Zaburzenia snu i apetytu.
- Niepokój i poczucie stresu.
Jak pomóc osobie z depresją?
Umiejętność pomocy członkowi rodziny z depresją jest często skomplikowanym zadaniem, ponieważ popełniamy drobne błędy. Myślimy, że to tylko przejściowa faza, przesadnie chronimy lub obwiniamy drugą osobę. Stosując się do tych wskazówek, możemy pomóc w walce z depresją, a terapia psychologiczna mieć lepsze rokowania.
1. Stworzenie środowiska empatii
Depresja to zaburzenie, w którym osoba nie wybiera swojego nastroju. Zrozumienie, że sytuacja nie jest dobrowolna zbliża nas do drugiej osoby i możemy dzięki empatii lepiej zrozumieć jej problem.
2. Kontroluj swoje negatywne emocje
Złość i wściekłość to emocje, które często pojawiają się u członków rodziny. Wynika to z często odczuwanej bezradności i frustracji z powodu braku możliwości pomocy drugiej osobie. Ta złość nie pomaga pacjentowi, ale sprawia, że czuje się on jeszcze bardziej winny.
3. Wyeliminowanie nadopiekuńczości
Jednym z czynników, które mogą utrwalać depresję jest nadopiekuńczość. Musimy wycofać swoją uwagę z tych wszystkich negatywnych momentów związanych z chorobą, z neutralności, np. w momentach płaczu czy narzekania. Gdy sytuacja minie, podejdź i przenieś uwagę na coś neutralnego lub pozytywnego.
4. Nalegaj na aktywność
Jedną z najskuteczniejszych metod w depresji jest aktywizacja behawioralna, wyprowadzenie osoby ze stanu apatycznego poprzez ruch. Aktywizacja organizmu ma bezpośredni wpływ na nastrój. Dlatego ważne jest, aby proponować czynności, które dana osoba mogłaby polubić i nalegać na ich wykonanie.
5. Wzmocnienie osiągnięć
W każdej depresji są małe chwile poprawy. To właśnie tutaj należy pozytywnie wzmacniać te chwile. Powinniśmy werbalnie i czule nagradzać te postępy i nigdy nie karać za kroki wstecz.