Top 5 wartościowych kanałów na YouTube

YouTube jest bardzo popularnym serwisem internetowym, zawierającym muzykę oraz rozrywkowe filmy. Istnieje od 2005 roku i umożliwia bezpłatne umieszczanie filmów, które potem można komentować oraz oceniać. Jest pierwszym adresem wpisywanym w przeglądarkę, gdy chcemy posłuchać muzyki lub też zwyczajnie się zrelaksować. Można tam znaleźć dosłownie wszystko – od muzyki przez kompilacje różnych wpadek, słodkich zwierząt, aż po filmiki, które swoją głupotą odejmują nam IQ. Na szczęście nie brakuje tam też mądrych kanałów, których twórcy udostępniają bardzo przydatne w życiu codziennym rzeczy, różne ciekawostki, triki, które możemy wykorzystać i na własnej skórze przekonać się, czy działają – a także stawiają na bardziej poważne tematy, by łączyć rozrywkę z nauką.

Oto moje 5 propozycji kanałów, które warto znać:

1/ Nie wiem, ale się dowiem! – kanał, który ma dopiero dwa lata, ale prężnie się rozwija i zyskuje nowych fanów, wrzucając regularnie filmiki, które poruszają ciekawe według założyciela tematy. Faktycznie – przeglądając proponowane treści, widzimy wiele rzeczy, które w sumie nas ciekawią, choć nigdy nie przychodziły nam do głowy. Przykłady? Wpływ telefonu na mózg. Dlaczego biedni mają dużo dzieci? Skąd się biorą fetysze? Zdarzają się też różne porady – Jak nie odkładać życia na jutro? 4 techniki. Filmiki nie są długie – trwają maksymalnie dziesięć minut, a ich treść przedstawiana jest zwięźle i konkretnie, często za pomocą różnych obrazków oraz animacji.

2/ Uwaga! Nałkowy bełkot – czyli nauka przedstawiana w sposób, który może zainteresować. Prowadzący ma ogromną wiedzę i chętnie się nią dzieli. Podejmuje też nieco cięższe tematy – ostatnimi czasy jest to głównie koronawirus, ale nie brakuje rozważań o wszechświecie, historii czy chociażby „blaknącej przyszłości raf koralowych”. Niektóre tematy mogą nie wszystkim przypaść do gustu, ale mimo słowa „bełkot” w nazwie kanału, także tutaj zawartość jest przedstawiana w przystępny sposób.

3/ 7 metrów pod ziemią – kanał zupełnie inny niż dwa przedstawione wyżej. Tutaj mamy bowiem do czynienia z przesympatycznym człowiekiem, Rafałem Gęburą, który prowadzi wywiady o tematyce społecznej. Wszystkie filmiki wywołują niemałe poruszenie, bowiem wywiady są przeprowadzane z ludźmi, którzy wykonują trudne zawody i szczegółowo o nich opowiadają (balsamista zwłok, psychoterapeuta, tancerz erotyczny), ale także z osobami, które przeżyły traumę (Sybir, Auschwitz, także śmierć dziecka). Każdy wywiad ma w sobie delikatność, ciekawe, acz nienachalne pytania, co sprawia, że zawsze jest przyjmowany ciepło przez społeczność. Rozmowy wzruszają i uczą. Jest to kanał, który definitywnie warto znać, nawet jeśli śledzenie go czasem wywołuje ból w sercu.

4/ Easy… – tu dopisz, co tylko chcesz. Chcesz nauczyć się włoskiego? W takim razie witaj na kanale Easy Italian. Może wolisz hiszpański? Szybka zmiana na Easy Spanish. Polski też jest! Popularne języki, których uczysz się z kimś lub być może samemu, są także tutaj. Grupa osób, zmieniająca się w zależności od języka, chce nauczyć cię masy praktycznych rzeczy. Nie ma tuta nudnych wykładów – za to możesz dowiedzieć się, jakie w danym języku są podchwytliwe słowa, na jakie warto uważać, a jakie te najczęściej używane; obejrzysz rozmowy z rodzimymi użytkownikami języka; dowiesz się, jak używać trudnych zaimków i czasów, a przy okazji posłuchasz akcentów, które powinieneś posiąść. Jeśli nauka języka w pojedynkę jest zbyt trudna, ten kanał nada się idealnie, aby móc rozwinąć skrzydła.

5/ Kasia Gandor – skromna, niepozorna dziewczyna, a oprócz tego biotechnolożka i popularyzatorka wiedzy. Tworzy filmy popularnonaukowe i minidokumenty o środowisku, zdrowiu, technologii – o tym, co jest „na czasie”. Porusza też problemy, o których większość ludzi nie myśli – np. o tym, że brakuje nam piasku lub wody. Kolejna osoba, która mówi mądrze i która może nas czegoś nauczyć.

Poprzedni post Od czego zacząć naukę programowania?
Następny post Studia zaoczne czy dzienne? Trudna decyzja z konsekwencjami na lata