James Watt – wynalazca silnika parowego

Największym wynalazkiem, jaki XVIII wiek miał do zaoferowania światu, był ten, który zmienił wszystko: silnik parowy. Pierwotnie został on opracowany przez niejakiego Thomasa Newcomena w 1712 roku, ale dopiero James Watt udoskonalił go, by silnik mógł być wykorzystywany w pełnej krasie, mocy i wydajności. Watt był inżynierem mechanikiem, wynalazcą i chemikiem, który gdyby nie istniał, świat, w którym żyjemy, byłby niewątpliwie zupełnie inny.

Krótka biografia Jamesa Watta

James Watt był szkockim inżynierem mechanikiem, wynalazcą i chemikiem znanym z tego, że ulepszył silnik Newcomena, dając początek temu, co znamy dziś jako silnik parowy. Bez Watt’a pierwsza rewolucja przemysłowa praktycznie nie miałaby miejsca, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i na całym świecie.

Osiągnięcia jako inżynier

Największym osiągnięciem Jamesa Watta jest wynalezienie silnika parowego, a raczej udoskonalenie go na podstawie pierwszego silnika Thomasa Newcomena. To, co zrobił Watt, to przekształcenie go w realne urządzenie wytwarzające energię. Watt odkrył, że silnik Newcomena zużywał około trzech czwartych energii pary na ogrzewanie tłoka i cylindra.

Aby poprawić wydajność, Watt opracował osobną komorę kondensacyjną, która znacznie zwiększyła jego moc. Był to prawdziwy przełom naukowy i gospodarczy, który Watt potrafił wykorzystać ekonomicznie. W 1795 roku wraz z Matthew Boultonem otworzył Soho Foundry w Birmingham, odlewnię i fabrykę specjalizującą się w produkcji silników parowych.

Jednym z najbardziej uderzających aspektów pracy Watta jest jego zdecydowany sprzeciw wobec stosowania pary pod wysokim ciśnieniem. Niektórzy uważają ten fakt za coś, co spowolniło rozwój silnika parowego przez innych inżynierów, aż do momentu, gdy mogli oni swobodnie modyfikować konstrukcję, gdy patenty wygasły w 1800 roku. On i jego partner Boulton słynnie walczyli z konkurencyjnymi inżynierami, takimi jak Jonathan Hornblower, którzy próbowali rozwijać maszyny dalekie od patentów Watta. Polecamy: https://www.czterykolka.pl, jako źródło wiedzy o inżynierii samochodowej i dzisiejszej motoryzacji.

Kolejnym osiągnięciem Jamesa Watta jest wynalezienie jednostki, konia mechanicznego, służącej do porównywania mocy różnych silników parowych. Są one stosowany do dziś, zwłaszcza w przypadku pojazdów.

Jaka była jego osobowość?

James Watt nie zostałby naukowcem, gdyby nie posiadał umiejętności łączenia teoretycznej wiedzy naukowej z umiejętnością zastosowania jej w praktyce. Był nie tylko świetnym praktycznym mechanikiem, ale także bardzo dobrym chemikiem i filozofem przyrody, którego wynalazki świadczyły o jego głębokiej wiedzy z zakresu różnych nauk przyrodniczych. Jego geniusz, potrafiący zjednoczyć wiedzę, którą czerpał z różnych nauk, pomógł mu zastosować je w postaci wielkich wynalazków. Był też doskonałym rysownikiem.

Poprzedni post Czy szkoła zabija kreatywność?
Następny post Jak pomóc bliskiej osobie z depresją?