Od czego zacząć naukę programowania?

Rynek pracy w ostatnim roku bardzo się zmienił. Wiele osób musiało porzucić pracę w biurze na rzecz pracy zdalnej. Praca zdalna nie zapewnia niestety zbyt wielu bezpośrednich kontaktów ze współpracownikami. Jednak ma wiele zalet. Podstawową zaletą pracy zdalnej są znacznie niższe koszty ponoszone przez pracownika. Pracownik wykonujący pracę zdalną nie musi dojeżdżać do biura ani dbać o swoje miejsce parkingowe. Jednym z zawodów, który można wykonywać w pieleszach własnego domu jest programista. Jak zostać programistą? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w poniższym artykule.

Pierwszym krokiem, który musi postawić każda osoba marząca o pracy jako programista jest nauka programowania. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim powinniśmy zapoznać się ze specyfiką wszystkich najpopularniejszych języków programowania, żeby wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni. Wybór, który mamy do dyspozycji jest naprawdę szeroki. Osoby, które widzą swoją przyszłość przy tworzeniu stron internetowych i chcą tworzyć rozbudowane aplikacje webowe z pewnością zainteresują się językami PHP lub też Javascript. Z kolei kandydaci na programistę, którzy chcą wyspecjalizować się w tworzeniu aplikacji mobilnych mogą zainteresować się językami Java lub też Kotlin. Przyszli projektanci gier będą z kolei zainteresowani jeżykami C++ lub też C#. Każda osoba, która chce spróbować swoich sił powinna podjąć samodzielnie decyzję w ślad za swoimi predyspozycjami lub też zainteresowaniami.

Kolejnym krokiem jest zainwestowanie w dobry kurs programowania. Dobrym sposobem na zorientowanie się w temacie programowania jest zakup kursu video. Jest to najtańsza opcja, dzięki której sprawdzimy, czy programowanie jest dla nas. Perspektywa wysokich zarobków często nie jest odpowiednią zachętą do systematycznej i długiej nauki. Dlatego zanim zapiszemy się na drogi stacjonarny kurs programowania to powinniśmy sprawdzić swoje predyspozycje do nauki korzystając z kursu video. Profesjonalny kurs video na jednym z popularnych portali szkoleniowych to koszt kilkudziesięciu złotych. Z kolei kurs stacjonarny z nauczycielem to wydatek, który zaczyna się od kilku tysięcy.

Ukończony kurs programisty to za mało, żeby zapewnić sobie odpowiednie miejsce pracy. Ważna jest praktyka. Dlatego już podczas kursu powinniśmy sprawdzać swoje umiejętności w praktyce. Nawet tworzenie prostych projektów to znak, że dany uczeń poważnie podchodzi do tematu nauki programowania i chce się rozwijać. Celem ukończenia przez nas z kursu programowania nie powinno być samo zdobycie certyfikatu, lecz nabycie odpowiednich umiejętności. To dzięki umiejętnościom, które będziemy mogli odpowiednio udokumentować możemy się starać o przychylność przyszłych pracodawców.

Podsumowując, nauka programowania wymaga dużej dawki systematyczności i dobrego planu. Nie powinniśmy zrażać się niepowodzeniami i trudnościami. Ważna jest konsekwencja w dążeniu do celu. Dzięki temu będziemy mogli postawić pierwsze kroki na rynku pracy w nowej dziedzinie.

Poprzedni post Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego? – poznaj 3 pomocne wskazówki!
Następny post Top 5 wartościowych kanałów na YouTube